Sevgili Gençler,

Bingöl, temiz havası, doğal güzellikleri, misafirperver insanları, kolay ulaşımı ve harika suyuyla içinizi ferahlatan güzel bir ilimizdir. İlin merkezinde yer alan Üniversitemiz, ülkemizin genç ve dinamik eğitim kurumlarından birisidir. Güçlü eğitim kadrosu, yemyeşil kampüsü, SÜTAŞ ve Rektörlük tarafından sağlanan eğitim bursları ile sizleri kucaklamaya ve rehberlik yapmaya hazırdır. Sizleri burada misafir etmek bizim için onur olacaktır. Bu bağlamda Üniversitemiz; 707 akademik personel ve 572 idari personel ile eğitim- öğretim hizmetlerini yürütürken, sizler için en iyisini yapma gayreti ve çabası içerisindedir. Nitekim bu gayret ve çabaların sonucunda Üniversitemiz Tarım-Havza (Arı ve Arı Ürünleri), Dijital Dönüşüm ve YÖK Anadolu Projeleri bağlamında Pilot Üniversite seçilmiştir. Ayrıca kişi başı yayın sıralamasında Türkiye Üniversiteleri arasında 6 sırada yer almaktadır.  Üniversitemiz aynı zamanda birçok farklı ülkeden yabancı uyruklu öğrenciye lisans ve lisansüstü öğretim vermektedir. Bu durum sizlere dünyanın farklı ülkelerinden dostlar edinme imkânı sağlarken vizyonunuzun da gelişmesine katkı sunacaktır.

 

Kıymetli Öğrenciler,

Bingöl Üniversitesi olarak sizlere kavuşacak olmanın heyecanı ile birlikte bunun onurunu yaşıyoruz. Üniversitemizin, sizlerin katılım ve katkılarıyla daha da güçleneceğine olan inancımızı her daim koruyoruz. Sizler bu milletin geleceği, güvencesi, huzuru ve değerlerisiniz. Bu vesileyle alacağınız eğitim bizler için önemli ve milletimizin geleceği için değerlidir.

Hepimizin ilk öğretmeni olan anne-babalarımız,  sizleri hayata hazırlama noktasında nice fedakârlıklara katlanarak bu günlere getirdiler. Üniversitede alacağınız eğitim ve öğretim seçtiğiniz alanda nitelikli, donanımlı ve ihtiyaç duyulan bir birey olmak için hayatınızın en önemli dönüm noktasıdır. Bu nedenle ‘aranan birey’ olmak ve ‘en iyi’ olmak için verilenle yetinmemelisiniz. Nitelikli bir eğitim-öğretim için kurumu ve eğitmenleri zorlamalısınız. Boşa geçen zaman, hakkı verilmeyen ders sizleri rahatsız etmelidir. Öğrenci olarak sadece alan taraf şeklinde pasif bir rolde olmak yerine aktif görev almalısınız. Hep birlikte başaracak ve hep beraber katkı sunacağız.

 

Değerli Arkadaşlarım,

Tüm dünyanın ve ülkemizin de etkilendiği Covid-19 pandemisi bilinen birçok uygulamayı sürdüremez, imkânları da kullanamaz kıldı. Ancak zaman olağan akışında devam ediyor. Bu sürecin olumsuz yönlerinden dersler çıkarıp geleceğe daha emin adımlarla ilerlemek gerekir. Bu nedenle mazeret üretmeden, hayatın yeni normallerine hızlı bir adaptasyonla, pandemiyi avantaja çevirmek için üniversite olarak gayret göstereceğiz.

Sizlerin fikirleri, desteği ve çabası işimizi kolaylaştırırken diğer taraftan da daha hızlı yol kat etmemizi sağlayacaktır. Bu nedenle diplomayı en iyi donanımla almak ve bilgiyi pratiğe aktaran bir birey olarak mezun olmayı seçmelisiniz. Güçlü eğitim kadrosu ve akademik başarılarıyla Bingöl Üniversitesi öğrencisi ve mensubu olmak bir onurdur. Bugün başlayan birlikteliğimizi, Bingöl Üniversitesi ailesine katılımınız olarak görüyoruz. Bu vesileyle yeni eğitim-öğretim yılının sizlerle birlikte tüm öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, başarılar diliyorum. Ailemizin gönlünde ve kampüsünde yeriniz her daim hazırdır.

Bingöl’ümüze ve evinize hoş geldiniz.